Obiekt malarski 1

Obiekt malarski 1

akryl na płótnie, drewno, 90 × 170 cm
nr inw. DTZSP/852; zakup 2020

Obiekt malarski 1 to obraz o układzie horyzontalnym z pionowym wypiętrzeniem o trójkątnym przekroju na osi. Dominuje intensywnie czerwony kolor o jednolitym odcieniu. W połowie kompozycji przebiega poziomy jasnoczerwony pas (z dwoma równoległymi liniami pośrodku), zaś górna i dolna krawędź płótna zostały podkreślone za pomocą czarnego koloru

Ten zdecydowanie horyzontalny układ pracy, szczególnie podkreślony za pomocą środkowego pasa, jest przełamywany w partii środkowej poprzez wspomniane już wypiętrzenie. Dzięki niemu cała kompozycja w centralnej części otrzymuje silny akcent wertykalny, nadający również obrazowi charakter przestrzenny.  

Dzieło należy do serii prac artysty o tym samym tytule – jedno z nich (Obiekt malarski 2) również należy do zbiorów Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.

Przy okazji wystawy „Zasoby naturalne” tak opisywała je Joanna Kobyłt w tekście Doceniając zasób własny: „Kontemplacyjny stosunek do natury prezentują prace Piotra Błażejewskiego, który w swoich energetyzujących, biomorficznych obrazach zgłębia zjawiska takie jak kolor czy światło. Zgeometryzowane, symetryczne kompozycje wydają się być hołdem dla harmonii i porządku naturalnego. Stworzone przez niego malarskie struktury przypominają ascetyczne, abstrakcyjne totemy lub wnętrza jaskiń-kaplic”.

Jakub Zarzycki

Dzieła artysty