Letare, z cyklu Relikty dolnośląskie

Letare, z cyklu Relikty dolnośląskie

obraz; olej, płótno; 129,8 x 100 x 2 cm
nr inw. DTZSP/786; zakup 2017

Kamil Moskowczenko od 2011 roku tworzy malarski cykl Relikty dolnośląskie, powtarzając w swoich pracach charakterystyczny motyw – zarys rozłożonego płasko ornatu (szaty liturgicznej), z łukowatym wycięciem na głowę, ukośnie zarysowanymi ramionami i owalnym zamknięciem dołu. Obraz olejny Letare powstał w 2014 roku. Płótno pokrywa nieregularny, pionowy wzór, na którym delikatnie zaznaczono zarys „ornatu” – usytuowany symetrycznie na osi środowej i wypełniający niemal całe pole obrazowe. Nieregularny deseń przypomina zwielokrotnione ślady wody lub płynne zacieki. Całość utrzymana jest w fioletowoniebieskiej tonacji.

„Grzyby są też przyczyną rozpadu szat liturgicznych w niemal opuszczonym kościele w Lesicy, one stały się pretekstem do namalowania obrazów Relikty dolnośląskie, w których przestrzeń pojęć i przedmiotów sakralnych jest degradowana siłą zapomnienia tak samo jak manufaktury i pałace” – wyjaśnił artysta w autorskim komentarzu. Podobną tematykę Moskowczenko podejmuje od 2011 roku w ramach projektu artystyczno-badawczego Silesium, tworzonego przez wrocławskich artystów związanych z Akademią Sztuk Pięknych i poświęconego reinterpretacji historycznej i kulturowej kondycji Dolnego Śląska przy pomocy współczesnych środków artystycznych.

Powtarzający się w cyklu motyw szat liturgicznych oraz źródło inspiracji wskazane przez artystę naprowadzają na interpretację związaną z symboliką sakralną, metafizyką, duchowością, a także problemem przemijania, przeszłości, unicestwienia. Warstwę znaczeniową dzieł pogłębiają tropy zawarte w tytułach, nawiązujące m.in. do łacińskiego tekstu mszy świętej oraz młodopolskiej poezji.

Karolina Dzimira-Zarzycka

Dzieła artysty