Dwóch

Dwóch

2 plansze; 99,7 × 99,7 cm (×2); nr inw. DTZSP/714/a-b; zakup – 2015

Kompozycja Kasi Kmity Dwóch składa się z dwóch analogicznych plansz o zawężonej palecie kolorystycznej, w której dominuje czerń, biel i czerwień. Na czarnym, kwadratowym tle usytuowane są dwie sylwetki mężczyzn, siedzących obok siebie i ukazanych do kolan. Na pierwszej planszy postać po lewej stronie, o długiej czarnej brodzie, w czerwonym swetrze i szarych spodniach, patrzy w ekran trzymanego w ręce telefonu. Twarz czarnowłosego mężczyzny po prawej stronie zasłania maska Spider-Mana. Ubrany jest w czarne spodnie i białą koszulkę z wizerunkiem pięciu szarych i brązowych kotów. Jedną ręką obejmuje ramię mężczyzny w swetrze. Na drugiej planszy postaci są zamienione miejscami, a ich sylwetki pocięte rytmicznymi pionowymi liniami.

Pracę Dwóch zaprezentowano w 2014 roku we wrocławskiej galerii BWA Dizajn na wystawie „Midnight Show II”, której kuratorem był Stach Szabłowski. Podczas siedmiu dni kompozycja stopniowo ulegała dekonstrukcji, a właściwie pewnej ewolucji. Każdego dnia sylwetki odrobinę się od siebie odsuwały, powoli wychodząc z kadru. Kolejne fragmenty pojawiały się na drugiej planszy, umieszczonej na innej ścianie galerii. Ostatecznie odcinane i doklejane paski na nowo złożyły się w mężczyzn siedzących obok siebie, ale zamienionych miejscami – obejmujących i obejmowanych przez inne osoby (spoza kadru), w nowych relacjach, ale naznaczonych rozstaniem, które zostawiło w nich ślady cięć-ran.

Papierowe wycinanki to znak rozpoznawczy twórczości Kasi Kmity. Łączenie tradycyjnej techniki o ludowej proweniencji ze współczesnymi tematami oraz refleksja nad „miejskim folklorem” od lat pojawia się w pracach artystki, np. w cyklu Kodry.
Karolina Dzimira-Zarzycka

ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA, DOKUMENTACJA FOTOGRAFICZNA DZIEŁA:
Opis pracy na oficjalnej stronie artystki, http://kasiakmita.com/dwoch/
Nocne szaleństwa w galerii sztuki. „Midnight Show II” w BWA Dizajn, „Szum”, 25.08.2014, https://magazynszum.pl/nocne-szalenstwa-w-galerii-sztuki-midnight-show-ii-w-bwa-dizajn/; reprodukcja pracy wśród zdjęć z wystawy.
Sztuka teraz: Midnight Show, „G’rls ROOM”, 8.08.2014, http://www.girlsroom.pl/art-design-wiecej/3561-sztuka-teraz-midnight-show.
Agnieszka Kołodyńska, Widmowa wystawa oblegana, 27.07.2014, portal Wrocław.pl, https://www.wroclaw.pl/midnight-show-ii-w-bwa-dizajn-oblegany.

Dzieła artysty

Powiązane

Jest / nie ma
Tożsamość
  • 01.02.2007 - Wystawy
  • Tożsamość
  • Druga prezentacja stale powiększanej kolekcji Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych

    14.02—15.04.2007