Szalwa (Šalva) Anna

Szalwa (Šalva) Anna

Anna Szalwa (Šalva) (ur. 1994) – polska artystka zajmująca przede wszystkim rysunkiem, animacją, grafiką i performancem. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta, w 2019 roku obroniła dyplom na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów. Przygotowana pod opieką promotorską Małgorzaty Warlikowskiej i Ireneusza Olszewskiego praca Śmierci nie ma. Widowisko intermedialne otrzymała tytuł Najlepszego Dyplomu ASP 2019 we Wrocławiu „za poszukiwanie nowego wymiaru oddziaływania obrazu graficznego i multimedialny charakter wypowiedzi artystycznej”. Instalacja znajduje się w zbiorach Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.

Laureatka m.in. stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia (2018), stypendium artystycznego prezydenta Wrocławia (2015, 2017) oraz stypendium rektora dla najlepszych studentów wrocławskiego ASP (2015-2019). W 2016 roku uzyskała I nagrodę w konkursie na projekt i realizację muralu „Opowiedzmy Wrocław” organizowanym przez Centrum Historii Zajezdnia. Swoje rysunki i grafiki pokazywała na licznych wystawach zbiorowych i pokazach studenckich; prezentowała także „teatr rysowania” – rodzaj autorskiego performance’u wykorzystanego m.in. w dyplomowym widowisku Śmierci nie ma.

Artystka przygotowuje również animacje i multimedia na potrzeby spektakli teatralnych, takich jak m.in. Błękitny Pies w reżyserii Agaty Skowrońskiej (2020) i Xięgi Schulza w reżyserii Jana Szurmieja (2018) w Teatrze Polskim we Wrocławiu oraz Król Maciuś I w reżyserii Mateusza Szemiela (2019) w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży.

Karolina Dzimira-Zarzycka

Dzieła artysty