Went Aleksandra

Went Aleksandra

Aleksandra Went (ur. 1976 w Gdańsku) –  polska artystka wizualna, od 2002 roku pracująca wspólnie z Alicją Karską. Tworzą razem projekty fotograficzne, filmy wideo czy instalacje, a także przeprowadzają artystyczne interwencje w przestrzeni miejskiej. Artystka ukończyła Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku w 2002 roku, broniąc dyplom w pracowni Sławoja Ostrowskiego. Mieszka i pracuje w Gdańsku oraz we Warszawie.

Swoją współpracę zainaugurowały nagraniem filmu Projektowanie i organizacja przestrzeni (2002). Od tego momentu większość prac przygotowują w duecie, choć poza tym zajmują się także indywidualną działalnością artystyczną.

Karska i Went współpracę zainaugurowały nagraniem filmu Projektowanie i organizacja przestrzeni (2002). Od tego momentu większość prac przygotowują w duecie, choć poza tym zajmują się także indywidualną działalnością artystyczną. Swoje prace prezentowały na wystawach indywidualnych m.in. w CSW Zamku Ujazdowskim w Warszawie, Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu czy Galerii Entropia we Wrocławiu, a także na licznych wystawach zbiorowych, np. w Teheranie, Rydze, Dreźnie, Nowym Jorku i Brukseli.

Obie artystki były wielokrotnie nagradzane. Wspólnie wyróżnione zostały np. Stypendium Kulturalnym Miasta Gdańska (2012) czy Stypendium Samorządu Województwa Pomorskiego dla twórców kultury (2011). Indywidualnie Went otrzymała Grand Prix w Konkursie Prezydenta RP za najlepszy dyplom ukończenia studiów w zakresie Sztuk Pięknych (2003) i Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2013).

Oś ich twórczości stanowi tematyka związana z architekturą, w szczególności zaniedbaną, porzuconą, pozbawioną swojej pierwotnej funkcji. Zainteresowanie to nie wiąże się z próbami rewitalizacji, a wynika raczej z fascynacji śladami przemijania, upływu czasu, rozpadu, wpisanymi na stałe w przestrzeń miejską. Do realizacji swoich artystycznych interwencji Karska i Went wykorzystują różne media – może być to instalacja osadzona w tkance miejskiej (Inspekty, 2005; Deszcz, 2008), relacja fotograficzna utrwalająca jakiś stan (Wiadukty, 2005-2006) czy film wideo dokumentujący dane działanie (Obieg zamknięty, 2006). Wspólnym mianownikiem wszystkich prac pozostaje jednak zwrócenie uwagi odbiorców na wybrane obiekty oraz próba albo przywrócenia im dawnego znaczenia, albo też nadania zupełnie nowego.

Artystki tworzą również prace indywidualne. Karol Sienkiewicz opisuje twórczość Went w ten sposób: Aleksandra Went tworzyła fotografie wnętrz mieszkalnych na deskach parkietu czy klepkach podłogowych, które ułożone na podłodze czy oparte o ściany zdawały się zachowywać atmosferę przeszłości (Mo-je po-ko-je, 2004).

W zbiorach Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych znajduje się projekt fotograficzny Karskiej i Went Miastoprojekt (2008-2009).

Karolina Dzimira

Dzieła artysty