Gedymin Paulina

Gedymin Paulina

Paulina Gedymin (ur. 1987) – polska artystka audiowizualna zajmująca się filmem. W 2011 roku ukończyła specjalizację fotografia i multimedia na kierunku sztuka mediów na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, a w 2013 roku obroniła tam dyplom. W 2008 roku przebywała na wymianie studenckiej na Université Marc-Bloch w Strasburgu.

Filmy tworzone dotychczas przez Gedymin różnią się zarówno stylistyką, jak i poruszaną tematykę. Praca The Walkway (Przejście), powstała w 2009 roku (na konkurs Monaco Charity Film Festival), to humorystyczne spojrzenie na ludzi czekających na przejściu dla pieszych na zielone światło. Artystka bezlitośnie – ale jednocześnie z przymrużeniem oka – obserwuje z okna ich odruchy, gesty czy machinalne zachowania. Timeline (2013) jest natomiast lirycznym spojrzeniem artystki na materię wspomnień z dzieciństwa. Gedymin wykorzystuje tam fragmenty filmów nakręconych przed laty rodzinną kamerą.

W dziele Perfect Harmony (2012) artystka skupia się na wykreowaniu dysonansu między dźwiękiem a obrazem – odgłosy słyszane przez odbiorcę nie zgadzają się z tym, co widzi na ekranie. Praca ta, znajdująca się zresztą w  zbiorach Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, została w 2013 roku nagrodzona Grand Prix na 1. Festiwalu Sztuki Wideo Green Age organizowanym przez Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim.

Karolina Dzimira

Dzieła artysty