Droga do środka 22

Droga do środka 22

malarstwo; płyta pilśniowa, papier; akwarela, kolaż; 94,3 x 93,6 x 3,5 (w ramie)
nr inw. DTZSP/728, zakup 2015

Droga do środka to seria prac Anny Szpakowskiej-Kujawskiej powstająca od 2008 roku. W zbiorach Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych znajduje się siedem dzieł z tego cyklu.

Inspiracją dla artystki jest Lasówka w Górach Bystrzyckich na Dolnym Śląsku, gdzie Szpakowska-Kujawska ma dom i często przebywa. Wszystkie prace z serii wykonane są w tej samej technice. Artystka najpierw tworzy w plenerze szkice i akwarelowe pejzaże, a następnie tnie zamalowaną powierzchnię, by ostatecznie stworzyć z wycinków nową kompozycję. Andrzej Jarosz w katalogu wystawy Droga do środka w ten sposób opisuje powstały efekt: Ich wewnętrzna komplikacja – oparta na permutacjach meandra i spirali oraz wykorzystująca silną rytmizację pionów, poziomów i zygzaków, a czasem płynnych, miękkich linii – służy oglądowi Lasówki z różnych punktów odniesienia. Artystka analizuje najbliższy jej fragment świata, raz w niezwykle szerokiej skali [...], innym razem – w kalejdoskopowym czy mikroskopowym pomniejszeniu. Wszystkie prace z tej serii zakomponowane zostały na kwadratowej powierzchni.

Droga do środka 22 (2012) ukazuje błękitne niebo z białymi obłokami, wokół którego koliste obramowanie tworzą zalesione pagórki i kilka wyższych drzew na pierwszym planie. Obrana przez artystkę perspektywa, powstała dzięki centrycznym zestawieniu nieregularnych wycinków pejzażu, przypomina obserwowanie nieba z okrągłej polany położonej w środku lasu.

Karolina Dzimira

Dzieła artysty