Droga do środka 18

Droga do środka 18

malarstwo; płyta pilśniowa; akwarela, kolaż; 94,3 x 94,3 x 3,6 (w ramie)
nr inw. DTZSP/727, zakup 2015

Droga do środka to seria prac Anny Szpakowskiej-Kujawskiej powstająca od 2008 roku. W zbiorach Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych znajduje się siedem dzieł z tego cyklu.

Inspiracją dla artystki jest Lasówka w Górach Bystrzyckich na Dolnym Śląsku, gdzie Szpakowska-Kujawska ma dom i często przebywa. Wszystkie prace z serii wykonane są w tej samej technice. Artystka najpierw tworzy w plenerze szkice i akwarelowe pejzaże, a następnie tnie zamalowaną powierzchnię, by ostatecznie stworzyć z wycinków nową kompozycję. Andrzej Jarosz w katalogu wystawy Droga do środka w ten sposób opisuje powstały efekt: Ich wewnętrzna komplikacja – oparta na permutacjach meandra i spirali oraz wykorzystująca silną rytmizację pionów, poziomów i zygzaków, a czasem płynnych, miękkich linii – służy oglądowi Lasówki z różnych punktów odniesienia. Artystka analizuje najbliższy jej fragment świata, raz w niezwykle szerokiej skali [...], innym razem – w kalejdoskopowym czy mikroskopowym pomniejszeniu. Wszystkie prace z tej serii zakomponowane zostały na kwadratowej powierzchni.

Droga do środka 18 (2012) złożona jest z kilku pejzaży, w których dominują ciemne sylwetki drzew zarysowane na tle nieba. Zapadający zmierzch wpływa na paletę barw wybranych przez artystkę: przytłumione kolory, szarość, granat i zieleń wpadający niemal w czerń oraz fioletowawe refleksy. W centrum znajduje się wycinek przedstawiający smukły krucyfiks na tle rzędu równych pni. Pozostałe fragmenty pociętych akwareli otaczają go niczym ozdobna poczwórna rama, skomponowana z prostokątnych pasów ukazujących leśne drzewa w większym lub mniejszym oddaleniu.

Karolina Dzimira

Dzieła artysty