Droga do środka 12

Droga do środka 12

malarstwo; papier, tektura, taśma pakowa; akwarela, kolaż; 91,5 x 92,1 x 4 (w ramie)
nr inw. DTZSP/726, zakup 2015

Droga do środka to seria prac Anny Szpakowskiej-Kujawskiej powstająca od 2008 roku. W zbiorach Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych znajduje się siedem dzieł z tego cyklu.

Inspiracją dla artystki jest Lasówka w Górach Bystrzyckich na Dolnym Śląsku, gdzie Szpakowska-Kujawska ma dom i często przebywa. Wszystkie prace z serii wykonane są w tej samej technice. Artystka najpierw tworzy w plenerze szkice i akwarelowe pejzaże, a następnie tnie zamalowaną powierzchnię, by ostatecznie stworzyć z wycinków nową kompozycję. Andrzej Jarosz w katalogu wystawy Droga do środka w ten sposób opisuje powstały efekt: Ich wewnętrzna komplikacja – oparta na permutacjach meandra i spirali oraz wykorzystująca silną rytmizację pionów, poziomów i zygzaków, a czasem płynnych, miękkich linii – służy oglądowi Lasówki z różnych punktów odniesienia. Artystka analizuje najbliższy jej fragment świata, raz w niezwykle szerokiej skali [...], innym razem – w kalejdoskopowym czy mikroskopowym pomniejszeniu. Wszystkie prace z tej serii zakomponowane zostały na kwadratowej powierzchni.

Droga do środka 12 (2011) stanowi kontynuację kontemplacji leśnego potoku. Tym razem ukazany został z innej perspektywy - nie z lotu ptaka, a z nieco bliżej odległości. Kolorystyka obrazu została utrzymana, lecz na pierwszy plan wybijają się brunatno-granatowe fale wody. Kompozycja prostokątnych wycinków przedstawia zakole rzeki, otoczone na zewnątrz leśnymi drzewami i okalające niewielką polanę zarośniętą wysokimi trawami.

Karolina Dzimira

Dzieła artysty