Droga do środka 11

Droga do środka 11

malarstwo; papier, tektura, taśma pakowa; akwarela, kolaż; 92,1 x 92,1 x 4 cm (w ramie)
nr inw. DTZSP/725, zakup 2015

Droga do środka to seria prac Anny Szpakowskiej-Kujawskiej powstająca od 2008 roku. W zbiorach Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych znajduje się siedem dzieł z tego cyklu.

Inspiracją dla artystki jest Lasówka w Górach Bystrzyckich na Dolnym Śląsku, gdzie Szpakowska-Kujawska ma dom i często przebywa. Wszystkie prace z serii wykonane są w tej samej technice. Artystka najpierw tworzy w plenerze szkice i akwarelowe pejzaże, a następnie tnie zamalowaną powierzchnię, by ostatecznie stworzyć z wycinków nową kompozycję. Andrzej Jarosz w katalogu wystawy Droga do środka w ten sposób opisuje powstały efekt: Ich wewnętrzna komplikacja – oparta na permutacjach meandra i spirali oraz wykorzystująca silną rytmizację pionów, poziomów i zygzaków, a czasem płynnych, miękkich linii – służy oglądowi Lasówki z różnych punktów odniesienia. Artystka analizuje najbliższy jej fragment świata, raz w niezwykle szerokiej skali [...], innym razem – w kalejdoskopowym czy mikroskopowym pomniejszeniu. Wszystkie prace z tej serii zakomponowane zostały na kwadratowej powierzchni.

Droga do środka 11 (2011) złożona jest z wąskich wycinków przedstawiających leśny potok, drzewa, krzewy i roślinność polany. Naprzemiennie poprzetykane fragmenty gęstego lasu i niewielkiej rzeki układają się w zielono-brunatno-niebieskawe zakole przypominające odwróconą literę U. Pozostałą powierzchnię zapełniają poziome pasy polany, na której oprócz trawy dostrzec można liście innych roślin, leśnych i nadrzecznych.

Karolina Dzimira

Dzieła artysty