Four Walls

Four Walls

akwaforta, akwatinta; papier; ed. 6/20; wym. papier 70 × 100 cm, odbitka 59 × 90 cm
zakup 2020

Grafika Four Walls przedstawia elewację kamienicy z końca XIX wieku, zlokalizowanej na Wyspie Słodowej 7 we Wrocławiu. Lewy, wyższy fragment należy do głównej i bardziej reprezentacyjnej części budynku (w niewidocznej fasadzie znajdowała się brama wejściowa); po prawej widoczna niższa oficyna, usytuowana w tylnej części działki. Można tu dostrzec ślady dawnej świetności kamienicy – kilka kondygnacji, kilkanaście osi okiennych, ozdobne boniowanie, frontony i pilastry. U góry i z boków otaczają ją jednak rusztowania, a przez puste okna widać, że pozostała część budynku została wyburzona. Przed kamienicą wznosi się sterta cegieł i krzywe ogrodzenie, a po lewej stronie powierzchnię przykrywa konstrukcja, pod którą rozciąga się głęboki otwór.

Monochromatyczna, utrzymana w skali szarości grafika pochodzi z dyplomowego cyklu Expired Futures, w którym artysta połączył podwójny warsztat: architekta i grafika. Motywem przewodnim są porzucone, opuszczone, zapomniane wrocławskie budowle, ślad minionej świetności w rozpadającym się – i to dosłownie – świecie. Apokaliptyczne skojarzenia potęguje dojmująca pustka i bezdenne otchłanie otwierające się pod budynkami. Wizja Libardoniego przywodzi nieco na myśl XVIII-wieczną twórczość Piranesiego: fantazje architektoniczne z nieistniejącymi miejskimi strukturami oraz grafiki ukazujące potęgę starożytnego Rzymu przeradzającą się w ruinę. Tam jednak zwycięża natura, zabytki zarasta roślinność, a ulicami przechadzają się ludzie – tutaj brak jakichkolwiek śladów życia.

Co ciekawe, w innych pracach z tego cyklu dekonstrukcja budynków – choć często pozostających w nie najlepszych warunkach – jest jednak fikcyjna. W tym przypadku mamy do czynienia z uchwyceniem rzeczywistego stanu kamienicy z przełomu 2018 i 2019 roku, kiedy wyburzono większość ścian, przygotowując inwestycję Concordia Design.

Praca pokazywana była m.in. na wystawie w Centrum Kultury ZAMEK we Wrocławiu (2020).

Karolina Dzimira-Zarzycka

Dzieła artysty