Droga do środka 10

Droga do środka 10

malarstwo; papier; akwarela, kolaż; 91,3 x 92,2 x 4 cm (w ramie)
nr inw. DTZSP/724, zakup 2015

Droga do środka to seria prac Anny Szpakowskiej-Kujawskiej powstająca od 2008 roku. W zbiorach Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych znajduje się siedem dzieł z tego cyklu.

Inspiracją dla artystki jest Lasówka w Górach Bystrzyckich na Dolnym Śląsku, gdzie Szpakowska-Kujawska ma dom i często przebywa. Wszystkie prace z serii wykonane są w tej samej technice. Artystka najpierw tworzy w plenerze szkice i akwarelowe pejzaże, a następnie tnie zamalowaną powierzchnię, by ostatecznie stworzyć z wycinków nową kompozycję. Andrzej Jarosz w katalogu wystawy Droga do środka w ten sposób opisuje powstały efekt: Ich wewnętrzna komplikacja – oparta na permutacjach meandra i spirali oraz wykorzystująca silną rytmizację pionów, poziomów i zygzaków, a czasem płynnych, miękkich linii – służy oglądowi Lasówki z różnych punktów odniesienia. Artystka analizuje najbliższy jej fragment świata, raz w niezwykle szerokiej skali [...], innym razem – w kalejdoskopowym czy mikroskopowym pomniejszeniu. Wszystkie prace z tej serii zakomponowane zostały na kwadratowej powierzchni.

Droga do środka 10 (2011) skupiona jest wokół krajobrazu jesiennego, dlatego też w pracy tej przeważają rudości, żółcienie, błękitnawe szarości i nieco zieleni. Kompozycję budują poziome, równoległe pasma akwareli, ułożone w delikatne fale. Na wycinkach powtarzają się fragmenty: trawy obsypanej opadłymi liśćmi, zielono-rudej łąki, jesiennych koron drzew oraz deszczowych chmur, na tle których widać gdzieniegdzie sylwetki drzew z brązowiejącymi już liśćmi.

Karolina Dzimira

Dzieła artysty