cykl Horyzont zdarzeń

cykl Horyzont zdarzeń

papier, węgiel; rysunek; 3 elementy, 150 × 300 cm każdy; nr inw. DTZSP/736/1—3, zakup 2015

Cykl trzech wielkoformatowych rysunków o tych samych wymiarach wykonanych węglem na papierze. Praca w układzie horyzontalnym o charakterze abstrakcyjnym w kolorystyce monochromatycznej. Składa się z kilku czarnych plam na białym tle, które charakteryzują się przejściami tonalnymi. Wokół trzech większych grupują się pozostałe, wszystkie o nieregularnych kształtach, różniące się także natężeniem koloru. Poszczególne elementy płynnie łączą się ze sobą na płaszczyźnie. Dzięki temu dzieło (składające się z trzech części) sprawia wrażenie spójnej całości.

Układ plam przywołuje skojarzenie z mapą świata, gdzie czarne kształty przypominałyby zarys kontynentów. Tytuł, czyli Horyzont zdarzeń, to natomiast pojęcie z zakresu astrofizyki. Jest to sfera otaczająca czarną dziurę, za którą obserwator nie jest już w stanie widzieć tego, co się w niej dzieje.

Dzieło stanowiło część pracy dyplomowej artysty pt. Horyzont zdarzeń oraz było pokazywane na wystawie „MY’15 – Najlepsze Dyplomy ASP we Wrocławiu” (BWA Wrocław, 2015).

Jakub Zarzycki

ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA, DOKUMENTACJA FOTOGRAFICZNA DZIEŁA:
Wywiad z artystą na temat jego twórczości (w tym o Horyzoncie zdarzeń).
https://dokis.pl/files/view/644
Informacja prasowa i dokumentacja fotograficzna wystawy „DyploMY’15” (BWA Awangarda, Wrocław, 2015)
https://magazynszum.pl/my15-najlepsze-dyplomy-asp-we-wroclawiu/
Biogram artysty i informacja o pracy na stronie Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie
http://www.dyplomy.triennial.cracow.pl/diplom/sebastian-lubinski