Trzepak

Trzepak

Instalacja, na którą składa się:
1) wydruk kolorowy na podłożu winylowym (wymiary: 160x240 cm),
2) film wideo, 01 min. 39 sek., format .avi, proporcje obrazu 4:3 oraz zestawu elementów wchodzących w skład instalacji:
a) wydruk kolorowy w pkt. poz. a,
b) plik cyfrowy zawierający zapis wysokiej rozdzielczości wydruku opisanego w pkt. 1 poz. a,
c) płytę DVD-wideo zawierającą kopię pokazową filmu opisanego w pkt. 1 poz. b,
d) plik cyfrowy zawierający wysokiej rozdzielczości zapis cyfrowy filmu opisanego w pkt. 1 poz. b.
nr inw. DTZSP/203/a-d, zakup 2012

Trzepak to instalacja Jasia Domicza, która składa się z wydruku cyfrowego zdjęcia, umieszczonego na poziomej listwie przytwierdzanej do ściany oraz filmu wideo. Wydruk zdjęcia przedstawia namiot wykonany z trzepaka i folii, przewieszonej kurtki oraz trzepaczki na długiej listwie.

Film, trwający 1:39 min., stanowi zapis tego działania. Cały film bez cięć i montażu, kręcony z ręki, na zasadzie oddaleń i przybliżeń. Pierwszy kadr – ujęcie na wnętrze podwórka, gdzie znajduje się trzepak oraz napis „COME IN” [wejdź]. Następnie napis „trzepak” i strzałka oznaczająca trzepak. Oddalenie kamery, co następuje poprzez wycofanie się operatora kilka kroków w tył, w kadrze pojawia się postać kobiety (brązowe ubranie, ciemne włosy), widać ją od tyłu, stojącej przed zamkniętą kratą, oddzielającą ją od podwórka. Trzyma ona trzepaczkę przytwierdzoną do długiej listwy, przełożoną przez kratę. Uderza nią o znajdujący się w pewnej odległości przycisk otwierający, od wewnętrznej strony podwórka, zamkniętą kratę. Zbliżenie na trzepaczkę uderzająca o ścianę z przyciskiem. W min. 1:01-1:05 pojawiają się napisy: „trzepanie”, następnie „as a key [jako klucz]” do „trzepak

Ścieżka dźwiękowa: fragment piosenki Manu Chao pt. Bongo Bong.

Artysta wykonał również opis pracy (w dokumentacji przekazanej DTZSP), w którym w języku angielskim wyjaśnia ideę jej postania oraz wskazuje, że w filmie występuje on oraz Nevine Mahmoud.

Trzepak powstał podczas pobytu artysty w Atelier WRO ART Center w kwietniu i maju 2012.

Jakub Zarzycki