Austen Kat

Austen Kat

Kat Austen – brytyjska artystka zajmująca się nowymi mediami. Absolwentka chemii na University College London, gdzie obroniła również pracę doktorską. Tworzy multisensoryczne instalacje oraz performance na styku nauki, sztuki i technologii, skupiając się na takiej problematyce jak środowisko naturalne, ekologia, kryzys klimatyczny czy relacje międzyludzkie w dobie kultury cyfrowej. Należy do Royal Society of Art, wykłada na Wydziale Sztuki i Nauk Humanistycznych macierzystej uczelni. Mieszka w Berlinie.

Jej prace prezentowane były m.in. w Bonhams Art Gallery w Londynie (2018), The Polar Museum w Cambridge (2018), Kühlhaus w Berlinie (2017) czy Museo Diego Rivera w Meksyku (2013). Równolegle Kat Austen publikuje również artykuły związane ze swoimi projektami artystycznymi (zarówno naukowe, jak i popularne).

W ramach stypendiów i rezydencji artystycznych współpracowała z wieloma instytucjami artystycznymi oraz naukowymi w Europie. Stypendystka Institute for Advanced Sustainability Studies w Poczdamie (poświęcony Łużycom projekt This Land is Not Mine, 2020-2021), rezydentka programu EMAP/EMARE w Centrum Sztuki WRO (2020) oraz rezydentka na Wydziale Nauk Matematycznych i Fizycznych University College London (od 2005).

W 2017 roku prowadziła badania terenowe podczas wyprawy na kanadyjski Archipelag Arktyczny w ramach rezydencji Artist in the Arctic – programu Friends of Scott Polar Research Institute (University of Cambridge). Pracę nad tym projektem kontynuowała jako stypendystka Cultural Institute na University of Leeds (2017-2018). Zrealizowany wówczas wideoart The Matter of the Soul | Symphony znajduje się w zbiorach Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.

Karolina Dzimira-Zarzycka

Dzieła artysty