Shostak Jana

Shostak Jana

Jana Shostak (ur. 1993) – polska artystka i aktywistka pochodzenia białoruskiego zajmująca się m.in. performancem, sztuką wideo oraz sztuką Internetu. Ukończyła studia licencjackie na Wydziale Intermediów Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (2015), a następnie studia magisterskie na Wydziale Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w 2017 roku broniąc dyplom w Pracowni Działań Przestrzennych Mirosława Bałki. Doktorantka na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

Od 2017 roku Shostak promuje wprowadzenie do języka polskiego wyrazu „nowak” jako zamiennika dla określenia „uchodźca”. Projekt nowak / nowaczka / nowacy rozpoczęła w swojej pracy dyplomowej. W ramach upowszechniania idei jak najszerszemu gronu odbiorców zaczęła m.in. brać udział w konkursach piękności. Od 2018 roku wspólnie z Jakubem Jasiukiewiczem pracuje nad filmem dokumentującym jej zmagania jako kandydatki w konkursach Miss Polonia. Działania te spotkały się z szerokim zainteresowaniem mediów, podobnie jak akcja przeprowadzona przez Shostak podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie (2016), gdy artystka pokazała na spotkaniu z papieżem Franciszkiem transparent z napisem „Papa, call me!” i swoim numerem telefonu.

Shostak brała udział w wystawach zbiorowych m.in. w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie (2018), Centrum Sztuki WRO we Wrocławiu (2018, 2017), Galerii Labirynt w Lublinie (2018, 2017, 2016), Galerii Arsenał w Białymstoku (2018, 2017), BWA w Zielonej Górze (2018) czy Galerii Arsenał w Poznaniu (2018).

Laureatka kilku nagród artystycznych, m.in. nagrody krytyków w ramach wystawy Najlepsze Dyplomy ASP w Gdańsku (2017) czy grand prix na Festiwalu Młode Wilki (2016). Zdobyła również I nagrodę na Festiwalu In Out organizowanym przez Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku za wideo Kocham Cię (2016), które znajduje się w zbiorach Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.

Karolina Dzimira-Zarzycka

Dzieła artysty