Węgrzyn Bartłomiej

Węgrzyn Bartłomiej

Bartłomiej Węgrzyn (ur. 1984) – polski artysta wizualny tworzący rzeźby, obiekty, instalacje artystyczne. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie w 2009 roku, broniąc dyplom w pracowni prof. Józefa Murzyna. W ramach programu Socrates Erasmus studiował również na Akademie der Bildenden Künste w Norymberdze. Na Wydziale Rzeźby krakowskiej ASP przygotowuje pracę doktorską zatytułowaną ...Endtrodoucing. Formułowanie przestrzeni. Stypendysta Chinese Scholarship Council oraz uczestnik rezydencji artystycznych Organhaus 501 Art Space w Chongqing w Chinach (2010-2012).

Artysta otrzymał nagrodę za rzeźbę roku w konkursie „Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba roku 2015” BWA w Rzeszowie (2015) oraz II nagrodę za pracę Wave after wave w konkursie „Konfrontacje sztuki” organizowanym przez Galerię Test oraz Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie (2016). Ma na koncie kilka wystaw indywidualnych, m.in. „Very existence objects” w ramach rezydencji artystycznej w Chongqing w Chinach (2012), „Follow the… Objects” w Centrum Sztuki Współczesnej Solvay w Krakowie (2015) oraz „You are not in Kansas anymore” w galerii Henryk w Krakowie (2018). Brał również udział w licznych wystawach zbiorowych, m.in. „Memory between inspiration and media” w Chongqing w Chinach (2012), „Krakowska Szkoła Rzeźby” w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (2015), wystawie Międzynarodowego Triennale Malarstwa regionu Karpat „Srebrny Czworokąt” w BWA Przemyśl (2015), „Forms of everydayness” w Galerii Latarka przy Instytucie Polskim w Budapeszcie (2017) oraz „Utopia. Nie-miejsce” w ramach Polsko-Niemieckiego Biennale Sztuki Współczesnej w Krakowie (2018).

Materiałem charakterystycznym dla dotychczasowej twórczości Bartłomieja Węgrzyna jest różnokolorowe szkło artystyczne (pleksiglas), z którego artysta od kilku lat tworzy rzeźby i instalacje przestrzenne. „Artysta czerpie między innymi ze współczesnego dizajnu i futurologicznych wystaw z lat 60. i 70. ubiegłego stulecia, skupiając się przede wszystkim na właściwościach używanych przez siebie materiałów i zestawieniach kolorów, przy okazji poddając analizie warsztat współczesnego rzeźbiarza” – pisał magazyn „Szum” przy okazji wystawy indywidualnej Węgrzyna w krakowskiej galerii Henryk (2018).

W zbiorach Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych znajduje się praca Bartłomieja Węgrzyna zatytułowana Sing my spring reverb (2016).

Karolina Dzimira-Zarzycka

Dzieła artysty