Ślany Radek

Ślany Radek

Radek Ślany (ur. 1973) – polski artysta zajmujący się grafiką i rysunkiem. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz w Krakowie. W 2000 roku obronił dyplom na wrocławskiej uczelni – z grafiki artystycznej w pracowni prof. Haliny Pawlikowskiej i prof. Jacka Szewczyka oraz z rysunku w pracowni prof. Nicola Naskowa.

Twórczość Radka Ślanego była zaprezentowana na wystawach indywidualnych artysty, m.in. „Traktat o rysunku, czyli powrót do ustawień początkowych” w BWA Awangarda we Wrocławiu (2010), „Fragmenty rysunkowe” w Brzeskim Centrum Kultury w Brzegu (2015), „Wystawa 70.” w Akwarium – Polanickiej Galerii Sztuki w Polanicy-Zdrój (2016) czy na wspólnej z Marcinem Harlanderem wystawie zatytułowanej „Czwarty wymiar kreski” w Galerii Miejskiej we Wrocławiu (2015).
Artysta brał także udział w licznych wystawach zbiorowych grafiki i rysunku, m.in. „Energia, Proces, Materia” w Galerii Arttrakt we Wrocławiu (2018), „Sztuka szuka IQ” w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu (2016), „Graf/o/mania” w BWA Awangarda we Wrocławiu (2012) – w tym także za granicą, m.in.: Graphics from Poland w Cremonie (2007, Włochy), Polish Eagles 2006 – Young Polish Print w Seulu (2006, Korea Południowa), Novosibirsk International Biennial of Contemporary Graphic Art (2005, Rosja).

Ponadto otrzymał kilka wyróżnień, m.in. na XI Konkursie Graficznym im. Józefa Gielniaka (2003, Jelenia Góra), w ramach Ural Print Triennial (2004, Rosja), a także wyróżnienia honorowe: na wystawie „Grafika i Rysunek” (2002, Arsenał, Wrocław) oraz na III Międzynarodowym Konkursie Rysunki (2006, Wrocław).

„Jego prace, a w zasadzie obiekty rysunkowe, są formalnie i wizualnie dalekie od szkiców w tradycyjnym znaczeniu ich powstawania i postrzegania. Ślany pracuje w »materii« rysunku, ale proponuje w efekcie rodzaj rzeźby-instalacji. Na tych właśnie obiektach, płaskich lub przestrzennych znajdują się jego szkice […]. Splatane w abstrakcyjne pulsujące formy maja w sobie właśnie coś spontanicznego, co jest cechą charakterystyczną rysunku. Artysta dawno temu porzucił papier, traktowany jako płaszczyzna dla swoich prac, zastępując go różnego rodzaju tworzywami sztucznymi lub płótnem” – charakteryzowała dorobek artysty Anna Kania w magazynie „Format” (2013).

Prace artysty należą do kolekcji publicznych (muzeum w Cremonie, Włochy) oraz prywatnych. W zbiorach Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych znajduje się tryptyk Radka Ślanego Fragment Rysunkowy # 33, 34, 35/2009 z 2009 roku.

Karolina Dzimira-Zarzycka

Dzieła artysty