Kociński Mirosław

Kociński Mirosław

Mirosław Kociński (ur. 1958) – polski artysta zajmujący się ceramiką artystyczną i użytkową. W 1985 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta), broniąc dyplom z projektowania ceramiki w pracowniach prof. Krystyny Cybińskiej i prof. Rufina Kominka. Od 1988 roku pracuje na wrocławskiej ASP.

Artysta regularnie pokazuje swoje prace, dotychczas brał udział w ponad stu wystawach zbiorowych oraz konkursowych w Polsce oraz za granicą, m.in. w Niemczech, Włoszech, Francji, Hiszpanii, Egipcie i Japonii. Wśród wystaw indywidualnych można wymienić m.in. „Mozaiki i patery” w Muzeum Archeologicznym w Krakowie (2010), „Mirosław Kociński – ceramika” w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu (2011), „Ceramiczne faktury” w Bolesławieckim Ośrodku Kultury – Międzynarodowym Centrum Ceramiki (2011) oraz „Paradoksy” w Galerii Szkła i Ceramiki – BWA we Wrocławiu (2011). W 1996 roku Kociński zdobył I nagrodę na III Biennale Ceramiki w Zarautz w Hiszpanii, w 2011 roku wyróżnienie honorowe na wystawie konkursowej w ramach 4. International Ceramics Festival ’11 Mino w Japonii, a 2012 roku odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Charakterystyczne dla twórczości Mirosława Kocińskiego jest powielanie i kompilowanie niewielkich elementów o geometrycznej, abstrakcyjnej formie lub kształcie przypominającym uproszczone przedstawienie figuratywne (najczęściej ukazane z profilu zwierzę, np. krokodyla lub psa). „Artysta stworzył pracochłonne, wieloelementowe unikaty. Zarówno to, jak i fakt, ze imponujące efekty jego cierpliwej pracy często wynikają z kontrolowanego przypadku, odróżnia to działanie od masowej produkcji” – oceniała Katarzyna Kłopotek w recenzji wystawy „Paradoksy” opublikowanej w czasopiśmie „Format”.

Prace artysty należą do kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu, miasta Zarautz (Hiszpania), Muzeum w Gualdo Tadino (Włochy), Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, Muzeum Archeologicznego w Krakowie, Galerii L’evenement w Vallauris (Francja) oraz Museum of Modern Ceramic Art – Gifu (Japonia). W zbiorach Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych znajdują cztery prace Mirosława Kocińskiego z cyklu Tupot z 2017 roku.


Karolina Dzimira-Zarzycka

Dzieła artysty