Karska Alicja

Karska Alicja

Alicja Karska (ur. 1978 w Malborku) – polska artystka wizualna, od 2002 roku pracująca wspólnie z Aleksandrą Went. Tworzą razem projekty fotograficzne, filmy wideo czy instalacje, a także przeprowadzają artystyczne interwencje w przestrzeni miejskiej. Artystka ukończyła Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku w 2002 roku, broniąc dyplom w pracowni Zdzisława Pidka. Mieszka i pracuje w Gdańsku oraz w Warszawie.

Karska i Went współpracę zainaugurowały nagraniem filmu Projektowanie i organizacja przestrzeni (2002). Od tego momentu większość prac przygotowują w duecie, choć poza tym zajmują się także indywidualną działalnością artystyczną. Swoje prace prezentowały na wystawach indywidualnych m.in. w CSW Zamku Ujazdowskim w Warszawie, Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu czy Galerii Entropia we Wrocławiu, a także na licznych wystawach zbiorowych, np. w Teheranie, Rydze, Dreźnie, Nowym Jorku i Brukseli.

Obie artystki były wielokrotnie nagradzane. Wspólnie wyróżnione zostały np. Stypendium Kulturalnym Miasta Gdańska (2012) czy Stypendium Samorządu Województwa Pomorskiego dla twórców kultury (2011). Indywidualnie Karska otrzymała Stypendium Ministra Kultury (2002 i 2003) oraz Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury (2003).

Oś ich twórczości stanowi tematyka związana z architekturą, w szczególności zaniedbaną, porzuconą, pozbawioną swojej pierwotnej funkcji. Zainteresowanie to nie wiąże się z próbami rewitalizacji, a wynika raczej z fascynacji śladami przemijania, upływu czasu, rozpadu, wpisanymi na stałe w przestrzeń miejską. Do realizacji swoich artystycznych interwencji Karska i Went wykorzystują różne media – może być to instalacja osadzona w tkance miejskiej (Inspekty, 2005; Deszcz, 2008), relacja fotograficzna utrwalająca jakiś stan (Wiadukty, 2005-2006) czy film wideo dokumentujący dane działanie (Obieg zamknięty, 2006). Wspólnym mianownikiem wszystkich prac pozostaje jednak zwrócenie uwagi odbiorców na wybrane obiekty oraz próba albo przywrócenia im dawnego znaczenia, albo też nadania zupełnie nowego.

Artystki tworzą również prace indywidualne. Karol Sienkiewicz opisuje twórczość Karskiej w ten sposób: Alicja Karska jest między innymi autorką filmu wideo i fotografii Drzewa (2004), ukazujących smutny los przyrody na szarych blokowiskach, dyscyplinowanej i ograniczanej przez budynki – w krajobrazie zapuszczonych, budynków sterczą poprzycinane kikuty drzew. Karską zainteresowały też domy, które stojące na sąsiednich działkach przylegają do siebie, oraz te obrosłe licznymi przybudówkami, tworzące jeden hybrydalny organizm (Uczysz się budować domy, 2005, makiety i fotografie).

W zbiorach Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych znajduje się projekt fotograficzny Karskiej i Went Miastoprojekt (2008-2009).

Karolina Dzimira

Dzieła artysty