Czaplicki Krystian

Czaplicki Krystian

Krystian „Truth” Czaplicki ur. w 1984 roku we Wrocławiu. W latach 2004–2009 studiował Wzornictwo Przemysłowe we wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, w Pracowni Komunikacji Wizualnej Katedry Wzornictwa pod kierunkiem dr. Mieczysława Piróga. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.

Realizacje artystyczne Krystiana „Trutha” Czaplickiego to działania z pogranicza rzeźby, malarstwa, instalacji oraz akcji, funkcjonujące jako „miejska sztuka interwencyjna”. Twórca działa przede wszystkim w tkance miejskiej, tworzy prace dedykowane konkretnemu miejscu, które zmieniają je, wymuszają zainteresowanie przechodniów, zaś z czasem zespalają się z nim, ewoluują, ulegają degradacji. To niekiedy pozorne fragmenty konstrukcji budynku, czasem zaś autonomiczne formy, „przyklejone” do danego miejsca. Niemalże konstruktywistyczne instalacje artysty są wyrafinowanym i przemyślanym połączeniem rzeźb z architekturą – nie stanowią efektu impulsywnych działań, lecz są wynikiem przemyślanej kompozycji, opartej na znajomości miejsca i estetycznej formie prac.

Twórczość Czaplickiego sytuuje się w obszarach land artu oraz street artu. Autor realizował projekty w kraju oraz za granicą, m.in. w Anglii, Czechach, Hiszpanii, Norwegii czy we Włoszech. Rozpoznawalnym znakiem Trutha stały się Huby, pasożytnicze obiekty przestrzenne umieszczane na fragmentach miejskiej architektury w różnych miejscach w Polsce: na działkach, wiaduktach, kamienicach, które wrastały w nie i naznaczały ich materię. W 2007 artysta zrealizował Urbanirony – minimalistyczne, jednokolorowe nawiasy, asteryski i cudzysłowy, okalające wybrane fragmenty budynków. Artysta stworzył architektoniczne cytaty, wydobywające z podłoża to, co według niego warte jest podkreślenia, przywołania czy przedyskutowania. W swoich działaniach bada napięcia pomiędzy rzeźbą a wybranym miejscem, poprzez analizę jej podstawowych właściwości – siły i energii formy, proporcji, właściwości materiałów, struktury i powierzchni.

Alicja Klimczak-Dobrzaniecka

Dzieła artysty