Jarząbowa Aga

Jarząbowa Aga

Agnieszka Jarząb ur. 1977 we Wrocławiu. Absolwentka wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Praca dyplomowa w Pracowni Grafiki Intermedialnej prof. Wiesław Gołucha 2004 była nominowana do Nagrody Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Mieszka i pracuje we Wrocławiu

Agnieszka Jarząb zajmuje się malarstwem, rysunkiem, projektowaniem graficznym, ilustracją książkową, scenografią. Tworzy papierowe płaskorzeźby, fotomontaże, animacje i filmy.  Tematem jej prac artystycznych jest sfera prywatna: więzy rodzinne, siostrzeństwo, macierzyństwo, poszukiwanie relacji z najbliższymi. Swoich bohaterów przedstawia zwykle w prozaicznych sytuacjach, w domowym zaciszu, podczas drobnych uroczystości, czy wypoczynku, jak np. w malarskim cyklu "Ludzie i ich rodziny” (2002). Pojawiają się tu obrazy o tematyce nawiązującej do ujęć z typowego domowego albumu fotograficznego, opatrzone takimi tytułami jak: “Na weekend za miasto”, “Przy suto zastawionym stole”, czy “Cud narodzin”. Agnieszka Jarząb nie unika przy tym odwołań do sfery osobistej, eksploracji i analizy własnych doświadczeń i emocji. Liczne prace zawierają autoportrety, sytuujące artystkę w kontekście własnego domu i rodziny. I choć obrazy odzwierciedlają różne momenty z jej życia, to łączą zapis właściwy dla portretu psychologicznego z odniesieniem do kondycji współczesnej młodej kobiety w wymiarze uniwersalnym. Obok samotnych przedstawień (jak w papierowym reliefie “Pilnuj mnie małpo”, czy “Przy lustrze” z wystawy “Pozdrowienia z Wrocławia” w ArtNewMedia w Warszawie w 2008), odnajdziemy wiele realizacji z udziałem najbliższych artystce osób. W przypadku animowanego cyklu “Siostry z domu Jarząb”, zrealizowanego z dwiema starszymi siostrami w latach 2003-2005, sztuka stała się wyjątkowym narzędziem poszukiwania wspólnych obszarów działania i dzielenia doświadczeń, umożliwiających budowanie nowych więzi między bohaterkami. W tej wieloczęściowej opowieści,  pojawiają się takie znamienne tytuły jak “Nie bój się być siostrą”, czy - nieco później - “Ja mama”. Problem doświadczenia macierzyństwa i oswajania się ze zmienną sytuacją osobistą będzie także tematem wielu innych realizacji Agnieszki Jarząb, m.in.  fotomontaży “Mocna dwójka” z 2005 roku, czy powstałej w  2007 serii wlepek. Od 2003 artystka współtworzy Organizację Pańcia, specyficzną, prywatną inicjatywę, w której sztuka i życie przenikają się i wzajemnie dopełniają. W ramach działalności organizacji powstała m.in. seria projektów graficznych, dotyczących różnych wydarzeń, takich jak oczekiwanie na dziecko, chrzest, ślub, zabawa noworoczna, czy pojedynek artystyczny na film o córce Helence (w Ośrodku Postaw Twórczych w 2005).

Działalność Agnieszki Jarząb została wielokrotnie doceniona. Artystka współpracowała ze “Słowem Polskim” w 2002  roku, wykonując projekty autorskich okładek dodatku "PEŁNA KULTURA". W 2004  została nominowana w kategorii  „Debiut roku” w dolnośląskim konkursie “Brylant Roku 2003” za wystawę indywidualną we wrocławskiej galerii Entropia. Jako artystka związana z tą galerią uczestniczyła m.in. w wystawie Instytucie Polskim w Rzymie w 2008. W latach 2007 — 2008 była autorką scenografii Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania (dla sceny kameralnej Teatru Polskiego we Wrocławiu i galerii BWA Awangarda). W 2010 jej animowana "Bajka o smoku i Bohaterze" uzyskała trzecią nagrodę w  konkursie 15. Ogólnopolskiego Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych OFAFA w Krakowie, nominację do nagrody WARTO w kategorii Film - przyznawanej przez wrocławską Gazetę Wyborczą, a następnie została zakwalifikowana do międzynarodowego pokazu w ramach International Animation Day. Agnieszka Jarząb była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie “Młoda Polska”, edycji 2008. Od 2006 jest asystentką w Katedrze Sztuki Mediów macierzystej uczelni. Prowadzi także kursy i zajęcia z zakresu grafiki komputerowej i multimedialnej we wrocławskim Ośrodku Postaw Twórczych i Wyższym Studium Fotografii AFA.


Patrycja Sikora

Dzieła artysty