Stanisław Dróżdż, Marcin Harlender, Rafał Jakubowicz na Dniu Wolnej Sztuki w MWW
- 17.04.2013 - Aktualności
- Stanisław Dróżdż, Marcin Harlender, Rafał Jakubowicz na Dniu Wolnej Sztuki w MWW
- 27.04.2013
27 kwietnia w Muzeum Współczesnym Wrocław nadarzy się niepowtarzalna okazja, by w skupieniu przyjrzeć się m.in. kilku pracom z Kolekcji Dolnośląskiej Zachęty.
W wyniku sprzeciwu wobec pospiesznego „zaliczania” wystaw powstał Slow Art – ruch Wolnej, a raczej Powolnej Sztuki. W tym roku Muzeum Współczesne Wrocław włącza się w akcję, a specjalnie zaproszeni goście przekonają odwiedzających, że sztuka może być przystępna i interesująca. O pracach opowiadają miłośnicy sztuki, pomagając w ten sposób zwiedzającym w zastanowieniu się nad znaczeniem i przesłaniem wybranych obiektów. Po zwiedzaniu uczestnicy akcji spotykają się w kawiarni, aby w niezobowiązującej atmosferze porozmawiać o swoich obserwacjach i wymienić się wrażeniami.
Muzeum Współczesne Wrocław zaprosiło do udziału pięć wyjątkowych osób – artystę, architekta, filmoznawczynię, studenta antropologii i historyczkę sztuki, którzy wspólnie oprowadzą zwiedzających po pracach wyeksponowanych w miejscach nietypowych dla „tradycyjnych” muzeów. Zamiast po prostu opowiadać, zaproponują oni dyskusję na tematy związane z prezentowanymi obiektami. Poruszą zagadnienia takie jak realizacja dzieł sztuki w przestrzeni miejskiej, nowe media i artystyczna sytuacja powojennego Wrocławia.
Zwiedzanie rozpocznie się przed wejściem do muzeum, gdzie uczestnicy przyjrzą się „Klepsydrze” Stanisława Dróżdża, znajdującej się na fasadzie schronu. Następnie w przestrzeni Beautiful Tube odbędzie się projekcja filmu Anny Molskiej pt. „Tkacze”. Potem uczestnicy skoncentrują się na sprawie tajnych baz CIA w kontekście pracy Allana Sekuli. Na piątym piętrze rozważą znaczenia neonu Rafała Jakubowicza „Es beginnt in Breslau”, a potem artysta Marcin Harlender opowie o procesie powstawania swojego dzieła. Wolne zwiedzanie zakończy się dyskusją w kawiarni na dachu muzeum.
Wybrane obiekty:
Allan Sekula, „Tajna baza CIA widziana przez zarośla”, Kiejkuty, Poland, July, 2009,c-print, 76,2 x 76,2 cm, ed.2/5; kolekcja Muzeum Współczesnego Wrocław
Anna Molska, „Tkacze”, 2009, video, 12,04 min, kolekcja Muzeum Współczesnego Wrocław
Stanisław Dróżdż, “Klepsydra”, koncepcja: Stanisław Dróżdż, 1968; projekt realizacyjny: Roman Rutkowski, 2009; mural na elewacji tymczasowej siedziby Muzeum Współczesnego Wrocław; projekt w kolekcji Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.
Marcin Harlender, “Białe Kreski nowe”, 2004, 9 obiektów znalezionych: walizka, patelnia, denko wiklinowego kosza, torba-saszetka, deska drewniana do krojenia w trzech częściach, kawałek blachy, dachówka z papy, deska drewniana, fragment tablicy rejestracyjnej; kolekcja Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.
Rafał Jakubowicz, „Es beginnt in Breslau”, 2008, biały neon, 20x130x9cm, kolekcja Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych
Zapraszamy do uczestnictwa w tym niecodziennym wydarzeniu!
Powiązane
- 18.02.2023 - Aktualności
- 1,5 % dla Dolnośląskiej Zachęty
- 25.05.2011 - Aktualności
- Debaty Habeas Lounge
- Kto płaci za kulturę?
miejsce: InfoPunkt Nadodrze,
Łokietka 5
czas: 25 maja 2011
godzina 18.00
- 01.09.2010 - Aktualności
- Debaty Habeas Lounge!