Jędrzejewski Michał Kosma
Michał Kosma Jędrzejewski ur. 1934 roku w Łodzi. Studiował w PWSSP we Wrocławiu w latach 1952-60. Dyplom z malarstwa u prof. Eugeniusza Gepperta i prof. Stanisława Pękalskiego (1958). W 1960 obronił dyplom z architektury wnętrz u prof. Władysława Wincze. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.
Michał Jędrzejewski jest profesorem Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu i ekspertem Państwowej Komisji Akredytacyjnej. Rektor Akademii w latach 1984-1990. Malarz, plakacista, scenograf teatralny i telewizyjny. Był jednym z twórców ruchu sensibilistów, powstałego w latach 50 we Wrocławiu, pierwszego w powojennej sztuce polskiej, nurtu myśli krytycznej sprzeciwiającej się doktrynie realizmu socjalistycznego. Jest, wraz z Kazimierzem Głazem, autorem Manifestu Sensibilistycznego (1957). Sensibilizm miał na celu obronę aktu tworzenia i uznanie wartości niezgodnych z odgórnymi wytycznymi jako istoty sztuki, a jego przedstawiciele czynili to m.in. poprzez publiczne akcje – spektakle. W tym czasie były to nowatorskie działania. Spektakl Sensibilism, czyli nie wolno robić z publiczności balona (Teatr Kameralny, Wrocław, 1957) jest uznawany za pierwszy hapenning w Polsce.
Nieprzerwanie od początku lat 60 Jędrzejewski realizuje lub współrealizuje projekty wystawiennicze i scenograficzne dla instytucji kulturalnych Wrocławia, m. in. Muzeum Miejskiego, Teatru Polskiego, TVP Wrocław. Był współautorem wrocławskich wystaw promocyjnych m.in. Wiedeń 1980, Sewilla - EXPO\'92, komisarzem generalnym ekspozycji \"Wrocław 2000 - moje miasto\"(Nagroda Prezydenta Wrocławia). Pracował m. in. w pracowni projektowej Okręgowego Zarządu Kin we Wrocławiu i na stanowisku głównego scenografa TVP Wrocław.
Jest twórcą scenografii do kilkudziesięciu spektakli Teatru TV (m. in. nagrodzone Złotym Ekranem \"Rzecz o zagładzie miasta\" w reż. W. Wodeckiego i \"Ucieczka\" w reż. J. Krasowskiego). Brał udział w wystawie scenografii Myśl i kształt teatru (Zachęta, Warszawa, 1979) i w kolejnych edycjach Ogólnopolskich Biennale Plakatu w Warszawie i Katowicach oraz Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie. Razem z Kazimierzem Głazem są autorami książki Sensibilizm (Wrocław 2000, Toronto 2002). Wspólnie zrealizowali też dokumentalną wystawę SENSIBILIZM 1956 – 2006 w Muzeum Narodowym we Wrocławiu (2006).
Katarzyna Roj