Introibo, z cyklu Relikty dolnośląskie

Introibo, z cyklu Relikty dolnośląskie

obraz; olej, płótno; 130,7 x 100,3 x 2,2 cm
nr inw. DTZSP/790; zakup 2017

Kamil Moskowczenko od 2011 roku tworzy malarski cykl Relikty dolnośląskie, powtarzając w swoich pracach charakterystyczny motyw – zarys rozłożonego płasko ornatu (szaty liturgicznej), z łukowatym wycięciem na głowę, ukośnie zarysowanymi ramionami i owalnym zamknięciem dołu. Obraz olejny Introibo powstał w 2014 roku. Przedstawiony na nim „ornat” jest lekko obrócony w lewo względem osi, a jego srebrnoszary kolor odcina się wyraźnie od ciemniejszego, stalowoszarego tła. Niemal cały zarys szaty pokrywają nieregularne, brązowe ślady. Przypominają organiczną sieć narastających pąków lub rozlewających się plam o prawie czarnych obrzeżach i jaśniejszych środkach. 

„Grzyby są też przyczyną rozpadu szat liturgicznych w niemal opuszczonym kościele w Lesicy, one stały się pretekstem do namalowania obrazów Relikty dolnośląskie, w których przestrzeń pojęć i przedmiotów sakralnych jest degradowana siłą zapomnienia tak samo jak manufaktury i pałace”– wyjaśnił artysta w autorskim komentarzu. Podobną tematykę Moskowczenko podejmuje od 2011 roku w ramach projektu artystyczno-badawczego Silesium, tworzonego przez wrocławskich artystów związanych z Akademią Sztuk Pięknych i poświęconego reinterpretacji historycznej i kulturowej kondycji Dolnego Śląska przy pomocy współczesnych środków artystycznych.

Powtarzający się motyw szat liturgicznych oraz źródło inspiracji wskazane przez artystę naprowadzają na interpretację związaną z symboliką sakralną, metafizyką, duchowością, a także problemem przemijania, przeszłości, unicestwienia. Warstwę znaczeniową dzieł pogłębiają tropy zawarte w tytułach, nawiązujące m.in. do łacińskiego tekstu mszy świętej oraz młodopolskiej poezji.


Karolina Dzimira-Zarzycka

Dzieła artysty