Pamiątka z Wrocławia z cyklu Niemcy już przyszli

Pamiątka z Wrocławia z cyklu Niemcy już przyszli

Makieta architektoniczna wykonana z tworzywa sztucznego o wysokości 280 cm, umieszczona na drewnianym postumencie o wymiarach 100 x 50 x 50 cm
nr inw. DTZSP/, zakup 2012

Pamiątka z Wrocławia (praca z cyklu Niemcy już przyszli) to instalacja Jerzego Kosałki. Składa się ona z modelu architektonicznego Iglicy (budowli projektu Stanisława Hempla, znajdującej się naprzeciwko Hali Stulecia, wpisanej na listę UNESCO) o wysokości 280 cm i wykonanej z tworzywa sztucznego. Makieta została umieszczona na drewnianym postumencie (wymiary: 100x50x50 cm). Towarzyszą jej figurki stylizowanych (pod względem mundurów) żołnierzy niemieckich. Trzech z nich zostało umieszczonych na pierwszej kondygnacji Iglicy, zaś trzeci stoi w miniaturką aparatu fotograficznego. Układ tych figurek imituje scenę wykonywania pamiątkowego zdjęcia na tle interesującego obiektu architektonicznego.    
Cykl prac Niemcy już przyszli, do którego przynależy Pamiątka z Wrocławia to seria makiet architektonicznych współczesnych budowli i pomników Wrocławia (np. pomnik Bolesława Chrobrego czy inne warianty Iglicy), ale nie tylko (są też obiekty z Katowic) wraz z figurkami stylizowanymi na żołnierzy niemieckich z II wojny światowej.

Jakub Zarzycki

Dzieła artysty