In Progress
- 19.09.2014 - Wystawy
- In Progress
- Sztuka mediów w Kolekcji Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych
19.09.2014–2.02.2015
czas: 19.09.2014–2.02.2015
miejsce: Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5
wernisaż: 19.09.2014, godz. 18.00, poziom 0
kuratorka: Agnieszka Kubicka-Dzieduszycka
współpraca kuratorska: Kama Wróbel
architektura wystawy: Piotr Choromański (IP Group)
identyfikacja wizualna wystawy: Bartosz Konieczny, Grzegorz Kozak
artyści: VALIE EXPORT / Adad Hannah / Paweł Janicki / Ryszard Jędroś / Wolf Kahlen / Mirosław Emil Koch / Igor Krenz / Andrzej Lachowicz / Natalia LL / Józef Robakowski / Zygmunt Rytka / Carolee Schneemann / Konrad Smoleński / Jacek Szleszyński / Zbigniew Warpechowski / Piotr Wyrzykowski
Wystawa została przygotowana przez Dolnośląskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych we współpracy z Centrum Sztuki WRO i Muzeum Współczesnym Wrocław
in progress to wybór instalacji, zapisów filmowych, wideo oraz fotografii z lat 1965-2012 z kolekcji Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych oraz audiowizualne materiały kontekstowe ze zbiorów Centrum Sztuki WRO.
Wystawa proponuje spojrzenie na historię sztuki mediów z perspektywy wrocławskiej kolekcji, próbując zidentyfikować w zbiorach prace mogące służyć jako punkty węzłowe, wytyczające chronologię i budujące narracje wokół zagadnień kluczowych dla kształtowania się dziedziny, takich jak: wideo i multimedia, performans i sztuka akcji, czas, interaktywność i sieciowość. Wybrane prace wybitnych międzynarodowych artystów, także młodszego pokolenia, to dzieła kompleksowe w swoich możliwych odczytaniach, reprezentatywne dla sztuki mediów – zjawiska nieustannie aktualizującego się wobec rozwoju technologii i nurtów kultury współczesnej.
Tytuł wystawy, nawiązując do animacji komputerowej Jacka Szleszyńskiego z 1996 roku, wskazuje na proces kształtowania się sztuki mediów, zjawiska wielokierunkowego i przebiegającego równolegle względem głównego nurtu sztuki współczesnej, a obecnie coraz bardziej zbliżającego się do jej centrum. Odnosi się także do miejsca sztuki mediów w kolekcji oraz programowej intencji kształtowania zbiorów wokół instalacji i nowych narzędzi, jakimi posługuje się ta charakterystyczna dla współczesności forma i prowadzi od fotografii, filmu i wideo, aż po media komunikacyjne.
Zakres wystawy poszerzony jest o wybór prac wideo udostępniony w formie aplikacji oraz materiały kontekstowe. Są to zapisy wywiadów z artystami sztuki nowych mediów, przeprowadzone m.in. przez Piotra Krajewskiego i Violettę Kutlubasis-Krajewską, a także Agnieszkę Kubicką-Dzieduszycką podczas Międzynarodowych Festiwali Wizualnych Realizacji Okołomuzycznych WRO, Monitora Polskiego, Biennale Sztuki Mediów WRO, oraz audycje telewizyjne realizowane przez WRO we współpracy z TVP S.A.
Transkrypcje tych wywiadów, jak i zarejestrowanych w latach 2009-2010 przez Kamę Wróbel wypowiedzi autorów dzieł prezentowanych na dotychczasowych wystawach wrocławskiej kolekcji, zostały ujęte w towarzyszącej wystawie publikacji.
Powiązane
- 06.11.2022 - Wystawy
- DEPENDENCJE
- Dzieła z kolekcji Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych
13.10–14.11.2022
- 01.04.2011 - Wystawy
- BOX — II Odsłona
- Wystawa ze zbiorów Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych
08.04.—19.06.2011
- 10.09.2019 - Wystawy
- Nieuzasadniona przemoc i inne przypadłości współczesnego świata
- Dzieła z kolekcji Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych
13.09 – 14.10.2019