Janicki Paweł

Janicki Paweł

Paweł Janicki (ur. 1974) – polski artysta medialny, producent i twórca m.in. audiowizualnych instalacji interaktywnych czy muzycznych performensów. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.

W ramach współpracy z Centrum Sztuki WRO prowadzi Laboratorium WRO i bierze udział w organizacji Biennale Sztuki Mediów WRO. Ponadto jest współzałożycielem grupy muzycznej Gameboyzz Orchestra Project. Jego interaktywne instalacje prezentowane są niejednokrotnie na festiwalach artystycznych – zarówno polskich (np. Mapping Chopin, Festiwal „Warszawska Jesień”, Warszawa, 2010), jak i zagranicznych (np. Oceanus, European Media Art Festival, Osnabrück, 2011), a także w przestrzeniach galeryjnych - m.in. w Dilston Grove w Londynie (wystawa Where’s Chopin?, 2010) czy Muzeum Współczesnym Wrocław (in progress. Sztuka mediów w kolekcji Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, Muzeum Współczesne Wrocław, 2014/2015).

Janicki jest zaliczany do najważniejszych artystów zajmujących się sztuką mediów na świecie, przede wszystkim dzięki charakterystycznym dla jego twórczości audiowizualno-internetowym performensom. Za pracę Ping Melody artysta otrzymał w 2004 roku „netarts.org” Grand Prize, przyznawaną przez Tokyo University Haramachida. W 2009 roku natomiast Interaktywny Plac Zabaw, stworzony przez Janickiego wraz z Dominiką Sobolewską i Patrycją Mastej w Laboratorium WRO, został wyróżniony przez Gazetę Wyborczą Nagrodą wARTo w kategorii Plastyka.
Karol Sienkiewicz określa twórczość artysty następująco: Działania Pawła Janickiego są niezwykle trudne do zaklasyfikowania. Zajmuje się muzyką generatywną, mikrodźwiękami, jednakże utwory, które komponuje czasami mają formę prac wizualnych (np. fraktalne animacje). Tworzy kompozycje oparte na algorytmach i interaktywnych systemach, instalacje i performensy. Inspiruje się osiągnięciami awangardy elektronicznej i elektroakustycznej. Korzysta z oprogramowania własnego autorstwa oraz technologii wojskowych czy komercyjnych.

W kolekcji Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych znajduje się interaktywna instalacja Janickiego Vinyl Video Delay z 2012 roku.

Karolina Dzimira

Dzieła artysty