Rysunek rzeźby 3

Rysunek rzeźby 3

olej, płótno; wymiary: 185 × 120 cm;
nr inw. DTZSP/985, zakup 2021

Kompozycja Bożenny Biskupskiej Rysunek rzeźby należy do rozbudowywanego przez lata cyklu pod tym samym tytułem, obejmującego szkice, rysunki, wielkoformatowe obrazy utrzymane w monochromatycznej gamie kolorów oraz rzeźby. Podczas pracy nad obrazami artystka wykorzystuje, poza farbą olejną, także olej lniany, węgiel i ołówek. Obiekty rzeźbiarskie wykonuje z poskręcanych metalowych prętów i drutów, formując je w kształt przypominający ludzką sylwetkę.

Całą kompozycję pokrywają gęsto linie w różnych odcieniach ciemnej, grafitowej szarości,  malowane swobodnymi pociągnięciami pędzla lub wytyczane farbą wyciskaną bezpośrednio z tuby na powierzchnię płótna. Nakładana impastowo farba tworzy nieregularną fakturę kompozycji. Siatka powtarzanych śladów staje się emanacją gestu artystki.

Podobne poszukiwania formalne z pogranicza malarstwa i rzeźby artystka prowadziła także we wcześniejszej twórczości. W cyklu „Wytyczanie obrazu” wielokrotnie wracała na przykład do charakterystycznej postaci „Jednonogiego”, czyli stworzonej przez siebie formy przypominającej ludzką sylwetkę.

Dzieła z cyklu „Rysunek rzeźby” pokazywane był m.in. na Ogólnopolskiej Wystawie ZRĄB w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu (2018), a także na dwóch wystawach indywidualnych Bożenny Biskupskiej w Sokołowsku: „Od materii do materii” w ramach 10. edycji „Kontekstów. Kongresu Postartystycznego” (2020) oraz „Rysunek rzeźby” (2021) w Międzynarodowym Laboratorium Kultury w dawnym Sanatorium Doktora Brehmera, gdzie działa współzałożona przez artystkę Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ.

Karolina Dzimira-Zarzycka

 

Dzieła artysty