Nadzieja II

Nadzieja II

olej na płótnie, 50 × 40 cm
dar Autora 2020

Obraz Nadzieja II przedstawia dwa nałożone na siebie bloki kamienne o chropowatej fakturze oraz leżące na nich ziemniaki, które puszczają pędy. Większy z kamieni, ułożony horyzontalnie, tworzy podstawę całej kompozycji i zajmuje całą dolną część płótna. Drugi blok, o kształcie prostopadłościanu, usytuowany jest w środkowej części obrazu. Leży na nim jedna z bulw; trzy pozostałe znajdują się obok. 

Obraz w szarobeżowej tonacji kolorystycznej z brązowymi akcentami. Dolna część obrazu jest ciemniejsza od górnej. Uwagę zwraca kontrast pomiędzy twardością i chropowatością kamieni oraz organiczną i miękką strukturą ziemniaka.

Praca należy do cyklu pięciu dzieł. Tak opisywał go Andrzej Kostołowski w tekście pt. Kamienie, niebo, faszyny i popiół. Uwagi o malarstwie Stanisława Ryszarda Kortyki: „Wyróżniający się cykl Nadzieje (1977-1983) to studia ziemniaków m.in. ułożonych na tle rozświetlonego okna. Kiełkując i rozwijając swe pędy, przywołują wielką tajemnicę życia, ale też stają się metaforycznym nawiązaniem do wzmożonej w tamtym czasie polskiej walki o wolność”.

Jakub Zarzycki

Dzieła artysty