Windows, before, after

Windows, before, after

akryl na płótnie, 190 × 170 cm
nr inw. DTZSP/854; zakup 2020

Windows, before, after Mariusza Mikołajka to wielkoformatowy obraz akrylowy na płótnie o formacie zbliżonym do kwadratu. W centralnej części kompozycji usytuowane są trzy kształty malarskie przypominające ludzkie sylwetki. W środku dostrzec można siedzącą postać ukazaną z półprofilu. Czarna plama po lewej układa się w zarys ciała w dynamicznej pozie, jakby w skoku lub w półobrocie. W formie po prawej stronie wyodrębnić można skrzyżowane nogi, ale głowa, tors i ręce zlewają się w jedną bryłę. Drugi plan zajmują duże okna. W kolorystyce kompozycji przeważą szarości i biele, przełamane czerwonymi, żółtawymi, zielonkawymi i czarnymi tonami kształtów-postaci. W prawym dolnym rogu widoczna sygnatura artysty.

W pracy tej widoczny jest charakterystyczny repertuar środków artystycznych powtarzający się w twórczości Mikołajka: wielkoformatowa kompozycja, ekspresyjność gestu malarskiego, nakładanie grubych warstw farb akrylowej oraz konstruowanie brył, które pozostają jakby zawieszone między abstrakcyjną formą a zarysem ludzkiego ciała, często niekompletnego czy zniekształconego. W ostatnich obrazach artysty powtarza się również motyw okien i sylwetek zarysowanych na ich tle.

„Natłok przedmiotów to nie wyłącznie powierzchowny problem metrażu naszych mieszkań. Żyjemy w czasach globalnego zanieczyszczenia nie tylko smogiem czy plastikiem, lecz także informacjami. Przebodźcowanie i presja, z jaką oddziałuje na odbiorcę chaos medialny, to temat obrazu Windows, before, after Mariusza Mikołajka” – pisała Joanna Kobyłt w tekście towarzyszącym wystawie „Zasoby naturalne. Dzieła z kolekcji Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych” w Muzeum Współczesnym Wrocław (2020).

Karolina Dzimira-Zarzycka

Dzieła artysty