Kocham Cię

Kocham Cię

wideo; czas trwania: 2:26
nr inw. DTZSP/839, zakup 2019

Kocham Cię to ponad dwuminutowe nagranie akcji przeprowadzonej w 2016 roku przez Janę Shostak. Artystka kupowała w kioskach i punktach LOTTO zdrapkę o nazwie „Kocham Cię”. Przy kasie celowo wymieniała tylko nazwę loterii, co można było w pierwszej chwili odczytać jako wyznanie uczuć. Reakcje sprzedawczyń dokumentowała za pomocą ukrytej kamery. 

W filmie pojawia się dwanaście kobiet. Część sprzedawczyń bez wahania podaje odpowiednie losy, automatycznie rozpoznając w słowach artystki nazwę zdrapki za złotówkę. Niektóre uśmiechają się lub komentują z sympatią dwuznaczność sformułowania (np. „Jakby tak wszyscy się kochali, nie? Tak ładnie mówili. To by było dobrze, a nie jakieś wojny wymyślali”). Młoda kasjerka ze śmiechem odpowiada artystce tymi samymi słowami i przez chwilę obie na przemian mówią „Kocham Cię”.

Shostak prostym gestem prowokuje różne reakcje. Przy okazji pokazuje też codzienność sprzedawczyń – ciasne kioski, stosy produktów, kolorowe reklamy – oraz rytuał kupowania zdrapek, czyli układanie kartoników w wachlarzyk, by kupujący sam mógł wybrać szczęśliwy los.

W 2017 roku artystka otrzymała za film I nagrodę na Festiwalu In Out organizowanym przez Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku.

Karolina Dzimira-Zarzycka