Widnokręgi

Widnokręgi

instalacja malarska; olej, płótno, płyta HDF; wym. zmienne
DTZSP/826/a-i, zakup 2018 (7 prac), darowizna 2018 (3 prace)

Instalacja składa się z dziewięciu obrazów Justyny Smoleń, należących do cyklu malarskiego Widnokręgi (numery 1, 2, 3, 5, 11, 12, 16, 18, 20) z lat 2016-2017. Tytuł cyklu nawiązuje do linii pozornego zetknięcia nieboskłonu z powierzchnią Ziemi.

Obrazy (olej na płycie) mają zróżnicowane formaty, ale wszystkie łączy zbliżony kształt – owalny lub okrągły – oraz kolorystyka zdominowana przez czerń, szarość i granat. Grubo nakładana farba tworzy na powierzchni efekt zbliżony do rzeźbiarskiego, ożywiając niemal monochromatyczne kompozycje. Prace różni wzór utworzony pociągnięciami pędzla: linie proste lub koliste (koncentryczne okręgi lub ich fragmenty) albo nieregularne ślady przypominające wzburzone fale.

Wąska gama barwna – ograniczona prawie wyłącznie do czerni – to od kilku lat znak rozpoznawczy malarstwa Justyny Smoleń. Widnokręgi można uznać za artystyczne rozwinięcie serii Black, nagrodzonej w 2014 roku Grand Prix IV Przeglądu Młodej Sztuki „Świeża Krew” organizowanego przez wrocławską Galerię Socato. Kama Wróbel w magazynie „Format” pisała o pracach z tamtego cyklu: „Statyczne, wymagające bezpośredniego kontaktu malarstwo o mięsistej strukturze hipnotyzowało swoją prostotą, urzekając jednocześnie kompozycją, a także aksamitną, zmieniającą się pod wypływem rozświetlających ją blików, smolistą czernią”.
Prace z cyklu Widnokręgi prezentowane były w 2016 roku na wystawach indywidualnych artystki: „SOON_30. Widnokręgi” w Spectra Art Space w Warszawie prowadzonej przez Fundację Rodziny Staraków oraz „Widnokręgi” w Galerii Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ w Nowym Sączu.

Karolina Dzimira-Zarzycka