MAIL

MAIL

wycinanka z kolorowych papierów, 59,7 × 59,7 cm, nr inw. DTZSP/719; zakup – 2015

Praca Kasi Kmity Mail to papierowa wycinanka w formie ażurowego koła, stylistycznie nawiązująca do ludowych wycinanek łowickich w typie „gwiozd”. Czarny, ząbkowany ozdobnie okrąg wypełnia symetryczna kompozycja. Czarne sylwetki kwiatów, usytuowane u góry i na dole, zdobi kilka warstw drobno ząbkowanego papieru w odcieniach żółci, pomarańczy, zieleni i różu (tradycyjny wzór dekoracyjny nazywany „pawim oczkiem”). Przestrzeń między kwiatami zajmuje pas w prążki o tych samych kolorach, nawiązujący do tkaniny charakterystycznej dla polskich strojów ludowych, czyli tzw. pasiaka. Na tle paska, po lewej stronie widnieje czarny znak „@”, a po prawej jego lustrzane odbicie. Na dolnym listku widoczna sygnatura i rok.

Kompozycja przynależy do cyklu Wycinanki, w którym artystka łączyła formalną inspirację łowicką sztuką ludową z motywami zaczerpniętymi ze współczesnej kultury popularnej. W innych pracach z tego okresu wkomponowywała w „gwiozdy” m.in. logotypy znanych marek (Coca-Cola, Peugeot) oraz postaci znane z reklam (miś Haribo) czy kreskówek (Atomówki), zredukowane do syntetycznego znaku graficznego. Symbol „@”, związany przede wszystkim z pocztą elektroniczną, pojawiał się w jej wycinankach kilkakrotnie.

Papierowe wycinanki to znak rozpoznawczy twórczości Kasi Kmity. Łączenie tradycyjnej techniki o ludowej proweniencji ze współczesnymi tematami oraz refleksja nad „miejskim folklorem” od lat pojawia się w pracach artystki. W cyklu Wycinanki typowe motywy, takie jak kwiaty czy koguciki, zostają zrównane ze znakami, jakimi otaczamy się w XXI wieku i które współtworzą już naszą ikonosferę.
Karolina Dzimira-Zarzycka

ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA, DOKUMENTACJA FOTOGRAFICZNA DZIEŁA:
Kasia Kmita. Wycinanki, katalog wystawy, BWA Wrocław, Wrocław 2007 – na okładce i wśród ilustracji reprodukcja wycinanki z analogicznym motywem „@”.
Ludowe inspiracje. Kasia Kmita, Ewa Martyniszyn, Yolanta Nitka Nikt, katalog wystawy, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Wrocław 2015 – wśród ilustracji reprodukcja wycinanki z analogicznym motywem „@”.
Tekst prasowy wystawy Kasi Kmity „Wycinanki” w Bałtyckiej Galerii Sztuki w Ustce, 16.06.-8.07.2007, https://bgsw.pl/archiwum/kmita_pukocz/.
Tekst prasowy wystawy „Ręczna robota” w Galerii Olympia w Krakowie, 22.03.-21.04.2016, http://olympiagaleria.pl/2016/04/22/reczna-robota/.
Prace z cyklu Wycinanki na pocztówkach wydanych przez BWA Wrocław w 2007 roku, https://bwa.wroc.pl/publikacje/wycinanki-pocztowki-kasi-kmity/.

Dzieła artysty

Powiązane

Oprowadzanie po wystawie dzieł z kolekcji Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, z tłumaczeniem PJM!