Trofea

Trofea

instalacja, rzeźba; porcelana; serigrafia; 4 obiekty, wymiary od 41 x 23,5 x 16 cm do 48 x 26 x 19 cm
nr inw. DTZSP/706/1-4, zakup 2015

W kolekcji Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych znajdują się cztery obiekty z cyklu Małgorzaty ET BER Warlikowskiej Trofea. Są to porcelanowe popiersia o wygładzonych, wyoblonych twarzach i charakterystycznej fryzurze Marylin Monroe. Przytwierdzone do ściany przypominają zdobycze myśliwskie.

Popiersia różnią się czarno-białymi graficznymi wzorami naniesionymi na powierzchnię porcelany w technice sitodruku: fragmentami artykułów prasowych dotyczących MM oraz jej podobiznami. W przypadku dwóch statuetek (o lśniących, srebrnoszarych włosach) na wysokości twarzy naniesiono zwielokrotnione graficzne podobizny Marylin trzymającej niemowlę, upozowanej na Madonnę karmiącą. Popiersie ze złotą fryzurą i torsem w gazetowy wzór zyskało twarz MM, której obrys wycięto z czarno-białego zdjęcia. Czwarta statuetka ma natomiast lśniącą, srebrnografitową twarz i szyję oraz białe włosy z czarnym „nadrukiem” prasowym.

Prace z cyklu Trofea prezentowane był m.in. na wystawach Jedząc Marylin Monroe w BWA Awangarda we Wrocławiu (2014) oraz Kubatura grafiki w Galerii Eksperyment Międzynarodowego Centrum Sztuk Graficznych w Krakowie (2015).

Karolina Dzimira

Dzieła artysty

Powiązane