Library

Library

instalacja; pliki cyfrowe; wymiary zmienne
nr inw. DTZSP/222, zakup 2013

W interaktywnej instalacji Library, której koncepcja powstała w 2011 roku, artysta pokrywa pionowe powierzchnie pomieszczenia (niekiedy także specjalnie przygotowane w tym celu panele) czarno-białą tapetą przedstawiającą rzędy książek stojących obok siebie na półkach. Nadrukowany regał sięga od podłogi po sufit, a książki mają różną wysokość i grubość. Większość tomów stoi równo obok siebie, niektóre są jednak w naturalny sposób przekrzywione czy przesunięte; żaden z nich nie ma wypisanego na grzbiecie tytułu.

Varga tworzy więc pokaźną bibliotekę, która paradoksalnie składa się tylko z nieoznaczonych lub pustych książek. W założeniu projektu stan ten mogą zmienić odbiorcy dzieła. Każdy może skorzystać z przygotowanych pisaków i dopisać na grzbiecie tomu wybrany tytuł, istniejący lub zmyślony.

Seria projektów Jaroslava Vargi związanych z bibliotekami powstaje od 2008 roku, a kolejne instalacje zostały dotychczas zrealizowane w Narodowej Bibliotece Technicznej w Pradze, Bibliotece Narodowej w Warszawie, Bibliotece Narodowej w Pradze, bibliotece Slippery Rock University of Pennsylvania oraz bibliotece Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie.

Karolina Dzimira