Fotoplastykon / panoptykon

Fotoplastykon / panoptykon

Instalacja wideo: film wideo, bez dźwięku, kolor, 2 min 40 s., 14 fotografii barwnych na duboncie w tym 2 fotografie o wymiarach 25x33 cm i 12 fotografii o wymiarze 21x16 cm.
nr inw. DTZSP/178/1-15, zakup 2012

Fotoplastykon/panoptykon Karoliny Freino to praca składająca się z instalacji wideo oraz fotografii dokumentujących wnętrze, gdzie miały miejsce działania artystyczne. Film to zapis akcji, która polegała na umieszczeniu kamery pośrodku kopuły Pawilonu Czterech Kopuł. Obracała się ona wokół własnej osi i nagrywała wnętrze tej budowli, co na bieżąco było transmitowane na monitorze zamontowanym w zamkniętych drzwiach obiektu przypominającym dawne fotoplastykony. Ze względu na regularność podziałów architektonicznych Pawilonu na planie kopuły, na filmie nie widać różnic pomiędzy poszczególnymi kadrami, więc ruch kamery jest jedynie dostrzegany dzięki zmieniające się pory dnia. Fotografie są dopełnieniem i dokumentacją działania, gdyż pokazują jego efekty oraz szczegóły, które nakreślają kontekst całej pracy.

Działania Freino, które dokumentuje praca, miały miejsce podczas Festiwalu i Wystawy “Sztuka Po Przejściach” (listopad/grudzień 2009).

Jakub Zarzycki

Dzieła artysty