Nędzyńska Julia

Nędzyńska Julia

Julia Nędzyńska (ur. 1992) – polska artystka wizualna zajmująca się ilustracją i animacją, specjalizująca się w komputerowych technikach manipulacji obrazem. W 2017 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów.

W swoich realizacjach Julia Nędzyńska często wykorzystuje gotowe przedstawienia i przekształca je z wykorzystaniem technik komputerowych. Dzięki tym narzędziom nadaje istniejącym obrazem nowe znaczenie – na przykład znanym, klasycznym dziełom polskich i europejskich malarzy. „Wykorzystując uniwersalnie piękne dzieła sztuki, w swoim wideo poruszam takie problemy, jak depresja, samotność czy poczucie uwięzienia. Zwracam uwagę na to, co może kryć się za pozorami szczęścia” – opisywała swoją pracę dyplomową sama autorka.

W zbiorach Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych znajduje się praca Julii Nędzyńskiej I AM happy z 2017 roku, za którą artystka zdobyła nagrodę publiczności w ramach 4. Konkursu Najlepszych Dyplomów Sztuki Mediów organizowanego przez Centrum Sztuki WRO wspólnie z Akademią Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Animacja była również prezentowana m.in. podczas Manchester Animation Festival w Wielkiej Brytanii (2017), Anima – Brussels Animation Film Festival w Belgii (2018) oraz 24. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima w Krakowie (2017).

Karolina Dzimira-Zarzycka

Dzieła artysty