Doroszenko Ewa

Doroszenko Ewa

Ewa Doroszenko-ewa.html">Doroszenko (ur. 1983) – polska artystka wizualna zajmująca się m.in. malarstwem, wideo, instalacjami multimedialnymi, sztuką internetową i fotografią. Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (dyplom z malarstwa obroniony w 2008 roku w pracowni Jana Pręgowskiego), doktor sztuk plastycznych (2012).

Brała udział w wielu międzynarodowych programach rezydencji artystycznych – w Austrii (Atelierhaus Salzamt, Linz), Norwegii (Kunstnarhuset Messen, Ålvik), Grecji (The Island – Resignified, Lefkada), Hiszpanii (Fundació AAVC Hangar, Barcelona), na Litwie (Klaipeda Culture Communication Center, Kłajpeda) oraz we Włoszech (Fondazione Romualdo Del Bianco, Florencja). Dwukrotnie została wyróżniona Stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury (2011 i 2013). Nominowana m.in. do międzynarodowej nagrody STRABAG Artaward International dla młodych artystów wizualnych z Polski, Austrii, Rosji i Rumunii (2014) oraz Biennale Sztuki Młodych Rybie Oko 7 (2015); finalistka Konkursu Fundacji Grey House w Krakowie (2011).

Swoje prace prezentowała m.in. w CSW Znaki Czasu w Toruniu, PF01 Gallery w Bratysławie (Słowacja), Goldcorp Centre for the Arts w Vancouver (Kanada), Galerii Propaganda w Warszawie, Galerii Pauza w Krakowie, Fundacji Rodziny Staraków w Warszawie, Fait Gallery w Brnie (Czechy), CSW Łaźnia w Gdańsku oraz Institut für Alles Mögliche w Berlinie (Niemcy).

Wraz z Jackiem Doroszenko-ewa.html">Doroszenko tworzy duet artystyczny, który ma swoim dorobku m.in. projekt audiowizualny „Soundreaming”, realizowany w 2014 roku w ramach programu Artist in Residence w Fundació AAVC Hangar w Barcelonie w Hiszpanii. Jego idea opiera się na szukaniu relacji między krajobrazem a dźwiękiem. W zbiorach Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych znajduje się ich wspólna praca przygotowana podczas wspomnianej rezydencji – film The Same Horizon Repeated at Every Moment of The Walk z 2014 roku.

Karolina Dzimira-Zarzycka

Dzieła artysty