Wollny Zorka
- Wollny Zorka (właśc. Zofia Wollny)
Zorka Wollny (ur. 1980 w Krakowie, właśc. Zofia Wollny) – polska artystka sztuk wizualnych, zajmująca się zarówno malarstwem, jak i performensem czy filmami wideo.
W 2006 roku obroniła dyplom w Pracowni Intermedialnej Zbigniewa Sałaja i Grzegorza Sztwiertni na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Obecnie na ASP przygotowuje swoją pracą doktorską, a równocześnie zajmuje stanowisko asystenta w Akademii Sztuki w Szczecinie. Współpracuje z Fundacją 36,6. Mieszka i pracuje w Krakowie.
Wśród zrealizowanych przez artystkę projektów indywidualnych – oprócz wystaw malarskich – znaleźć można koncerty, (Koncert na wysokie obcasy, 2004; Słopiewnie, 2010; oba przygotowane wraz z Anną Szwajgier), performensy taneczne (Muzeum, 2006; Przesilenie letnie, zrealizowany w ramach festiwalu teatralnego Malta w Poznaniu, 2010) czy spektakle (Ofelie. Ikonografia szaleństwa, 2012; The Museum Theatre, 2012).
Jej prace znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum Narodowego w Krakowie (Muzeum, 2006), Muzeum Sztuki w Łodzi (Sześć sylwetek na tle kolekcji, 2007) czy Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki (Ballada na gmach Zachęty, 2009).
Twórczość Zorki Wollny jest właściwie od początku jej działalności artystycznej zauważana oraz doceniana. Artystka otrzymała wiele prestiżowych stypendiów, m.in. dwukrotnie Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2004-2005 i 2007) oraz Stypendium Włoskiego Ministerstwa Kultury (2007-2008). Jest również laureatką branżowych nagród – Nagrody im. Eugeniusza Gepperta za osiągnięcia malarskie (2007) oraz tytułu najlepszego artysty przyznawanego przez magazyn „Arteon” (2010).
W znacznej części swojej twórczości artystycznej Wollny porusza problematykę feministyczną. Bohaterkami wielu swoich prac czyni właśnie kobiety – niejednokrotnie osobiście jej bliskie, np. przyjaciółki (Ewa, Monika, Asia, Marta) czy osoby należące do jej rodziny (Córki). Z jednej strony kładzie nacisk na dekonstruowanie patriarchalnych kodów zachowań, a z drugiej skupia się na ukazaniu wartości i specyfiki kobiecych relacji oraz wspólnoty kobiecych przeżyć i emocji. Do tematyki poruszanej przez Wollny zaliczyć też można krytykę instytucji oraz analizę kodów kulturowych i konwencji zachowań. Ponadto artystka niejednokrotnie wychodzi w swoich działaniach w przestrzeń publiczną, czego przykładem mogą być performensy Koncert na Landesmuseum (Westfälischer Kunstverein w Münster, 2005), Muzeum (Muzeum Narodowe w Krakowie, 2005), Chodzony na kolekcję sztuki XX i XXI wieku (Muzeum Sztuki w Łodzi, 2006), w ramach których grupa tancerzy wykonywała określone ruchy czy tworzyła rytmiczny pochód.
W kolekcji Dolnośląskiej Zachęty Sztuk Pięknych znajduje się nagranie spektaklu/performensu Zorki Wollny Ofelie. Ikonografia szaleństwa, zrealizowanego w Muzeum Sztuki w Łodzi w 2012 roku.
Karolina Dzimira