Wiśniewski Anastazy Bogdan
Anastaży Bogdan Wiśniewski (ur. 1943 w Bydgoszczy, zm. 2011 w Złotowie) – polski artysta konceptualny, malarz i grafik, teoretyk, animator życia artystycznego.
Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, gdzie w 1968 roku obronił dyplom. W latach 80. stworzył autorską ideę sztuki TapeArt, później sformułował koncepcję sztuki powspółczesnej. Zajmował się także poezją wizualną.
Wraz z Leszkiem Przyjemskim założył w 1970 roku Nieistniejącą Galerię Przytakującą „Tak” oraz Galerię Kontestującą „Nie”. Wiśniewskiemu przypisuje się również rozpoczęcie w Polsce sztuki pocztowej, mail-artu. Wraz z Przyjemskim wysyłał pocztą specyficzne zaproszenia, np. Galeria „Tak” przytakuje wszystkim poczynaniom artystycznym czy Galeria „Tak” prosi o zgłaszanie wszelkich poczynań artystycznych w celu przytaknięcia. W 1971 artyści wydali broszurę Zeznania kontestatora składającą się ze spreparowanych dokumentów Galerii „Tak”: notatek służbowych, upoważnień etc., parodiujących biurokrację typową dla PRL-owskiej rzeczywistości.
W latach 70. współpracował z Galerią El w Elblągu (z Gerardem Blumem-Kwiatkowskim), wraz z którą we wrześniu 1971 roku organizował IV Biennale Form Przestrzennych – Zjazd Marzycieli skupiający ówczesną awangardę artystyczną, m.in. Zbigniewa Warpechowskiego, Zofię Kulik, Przemysława Kwieka czy Stanisława Dróżdża.
Do najbardziej znanych realizacji Wiśniewskiego należy m.in. projekt trzymetrowego różowego fallusa pokazanego na Sympozjum plastycznym ’70 we Wrocławiu, który – jak pisze Anna Markowska – chciał postawić w mieście z okazji 25-lecia przyłączenia Wrocławia do tzw. Macierzy. Jego prace prezentowane były na ponad 50 wystawach indywidualnych i ponad 100 zbiorowych, nie tylko w Polsce, lecz także m.in. w Stanach Zjednoczonych, Francji, Niemczech czy Rosji.
W kolekcji Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych znajduje się assamblage Wiśniewskiego KAWAŁEK jedna SZTUKA powstały w latach 1970-1980.
Karolina Dzimira